NAJNOWSZA ŻYWORÓDKA
Xiphophorus kallmani (Meyer & Schartl, 2003)


Xiphophorus kallmani
Z niewielkim opóźnieniem otrzymałem informację o opisanej w ubiegłym roku żyworódce - mieczyku Xiphophorus kallmani. Opisał go Manfred K. Meyer & Manfred Schartl, a opis został opublikowany 12.11.2003. Autorzy opisali nowy gatunek na podstawie egzemplarzy holotypowych z meksykańskiej laguny Catemaco, złowionych przez M. K. Meyera w lutym 1994 r. Przeprowadzono badanie DNA pozyskanego z zakonserwowanych egzemplarzy, które uzasadniło założenie, że chodzi o nowy gatunek.
Laguna Catemaco jest dobrze znana miłośnikom żyworodek. Występuje w niej wielka ilość gatunków żyworodnych. Xiphophorus kallmani był tam odłowiony w towarzystwie Xiphophorus milleri, Poecilia catamaconis, Poeciliopsis catemaco i Pseudoxiphophorus bimaculatus. Stwierdzono tam także występowanie Astyanax fasciatus, Cichlasoma fenestratum, Rhamdia guatemalensis i Dorosoma petenese. Parametry wody w czasie odłowu żywych egzemplarzy wynosiły: 22°C, pH 7,7 i przewodności 90 μS (bliższych informacji o czasie nie podano).
Punktem wyjścia dla powstania gatunku Xiphophorus kallmani są gatunki X. mayae (Meyer & Schartl, 2002) i X. signum (Rosen & Kallmann, 1969), z których X. kallmani prawdopodobnie się wykształcił i do których jest wizualnie bardzo podobny (według mnie jednak X. kallmani powinien być co najwyżej podgatunkiem X. mayae - podobnego zdania jest też I. Dibble; ale Niemcy chcieli mieć za wszelką cenę nowy gatunek). Jest więc jasne, dlaczego został nazwany nazwiskiem prof. Kallmanna, tym bardziej, że prof. Rosen ma już "swojego" mieczyka - Xiphophorus roseni (Meyer & Wischnat, 1981). Zresztą p. Meyer też - X. meyeri (Schartl & Schröder, 1988).
Niemieccy ichtiologowie w ostatnim czasie podjęli intensywne badania systematyki rodzaju Xiphophorus, w którym z 27 gatunków opisali 19 (mają więc nad nim "patronat"), a wkrótce będzie ich z pewnością ponad 20.

© Dr Roman Slaboch
Z języka czeskiego tłumaczył © Wojciech ZiębaLINKI