WESOŁA WDÓWKA
Phallichthys amates


Phallichthys amates
Wesoła wdówka (Phallichthys amates, Miller 1907), żyjąca w Gwatemali i Hondurasie, jest jedną z najdoskonalszych pod względem kształtu ryb akwariowych w ogóle. Ale kształt ciała nie jest jej jedyną zaletą. Są nimi również uderzająco delikatne linie idealnie zestrojonego pastelowoochrowego tła, brązowych obramowań łusek i czarnych pasków przez oko i płetwę grzbietową, podkreślających jej grację poruszania się. Właśnie wspomniane czarne paski były podobno inspiracją do dawniejszej czeskiej (i aktualnej polskiej - przyp. tłumacza) nazwy "wesoła wdówka". Dlaczego właśnie wesoła, każdy zrozumie w momencie, gdy zobaczy jej aktywność seksualną. Samce starają się o zapłodnienie praktycznie stale i bez opóźniającego rytualnego imponowania, przy czym samica na starania samca nie zwraca uwagi i nawet nie udaje, że ucieka.
Rybkom odpowiada cienisty, średniej wielkości zbiornik (wystarczy 60 litrów), który nie powinien być zbyt wysoki (30-40 cm). Temperatura 24-26°C. Ponieważ są to rybki stosunkowo płochliwe, radzę rozdzielić akwarium roślinami na przednią i tylną część. Tam się czują bezpiecznie, ale ponieważ zbiornik nie jest gęsto zarośnięty, szybko u nich zanika stres lękowy i po chwili znów wypływają do przodu. W mocno zarośniętych zbiornikach ryby się chowają i wypływają dopiero pod wieczór. Po karmieniu też zaraz znikają.
Po 25 dniach ciąży rodzi się przeciętnie 25 młodych, które są bardzo subtelne. Jedzą bardzo chętnie, ale ze względu na małe pyszczki nie tylko młode, ale również dorosłe wymagają drobnego pokarmu. Przy karmieniu oczlikiem często się u nich pojawia ichtioftirioza, którą jednak bardzo łatwo wyleczyć odpowiednimi lekami. Ten sam skutek zawsze uzyskiwałem przez osolenie wody (1 łyżka na 10 l wody) i dwudniowe podniesienie temperatury do 30°C.
Dlaczego ta przepiękna, dawniej zupełnie pospolita żyworódka zniknęła ze zbiorników akwarystów europejskich, nawet nie próbuję odgadnąć. Najprawdopodobniej dlatego, że nie jest czerwona, czarna ani w kreski czy kropki - najlepiej niebieskofioletowe. ;-))
LITERATURA
  • Dokoupil, N.: Živorodky, SZN, Praha 1981
  • Kempkes, M., Schäfer, F.: Alle Lebendgebärenden der Welt, Verlag A.C.S. (Aqualog), Mörfelden-Walldorf 1998
  • Wischnath, L.: Atlas of Livebearers of The World, T.F.H. Publications, Inc.; USA 1993

  • © Dr Roman Slaboch
    Z języka czeskiego tłumaczył © Wojciech Zięba