NAJPIĘKNIEJSZA Z LIMEK
Limia tridens


Limia tridens
Limia tridens (Hilgendorf, 1889) to jeden z najpiękniejszych gatunków z rodzaju Limia. Wprawdzie kolorowe są tylko samce (jak jest dobrym zwyczajem większości żyworódek), za to są przepiękne. Swoją aktywnością i zachowaniem L. tridens przypomina limkę pręgowaną (Limia vittata), jest jednak mniejsza (samice do 5 cm, samce do 3 cm). Jeśli nie jest hodowana w większym stadzie (ok. 20 szt.), jest bardzo płochliwa. W takim przypadku konieczne jest karmienie pokarmem żywym, który się rozpłynie po akwarium, gdyż ich strachliwość prowadzi aż do niedożywienia. W stadzie tych problemów nie ma.
Kolory u samców pojawiają się mniej więcej w trzecim miesiącu życia i wraz z wiekiem się nasilają. Całkowicie wybarwione są w wieku 6-8 miesięcy. Samiczki mają barwę oliwkowo-brązową, z metalicznym połyskiem boków. W nieodpowiednich warunkach, albo gdy są stresowane, są srebrzyste. Plama ciążowa jest niewyraźna, również zmiana wielkości partii brzusznej nie jest wiarygodnym symptomem nadchodzącego porodu.
Jak już wspomniałem, trzymanie niewielkiej ilości ryb prowadzi do strachliwości i do lekkiego niedożywienia, czego skutkiem jest nieprawidłowa ciąża. Jeśli dodamy do tego silny kanibalizm, staje się jasne, że rozmnażanie nie jest wcale proste, zwłaszcza na początku, zanim nie powstanie stado hodowlane.
Młode, których bywa do 40, rosną powoli i dojrzewają płciowo po 4-5 miesiącach. Jeżeli nie mamy dla narybku pokarmu żywego albo przynajmniej mrożonego, nie są zbyt żywotne. W takim przypadku trzeba się przygotować na z grubsza 50% strat.
Choć pochodząca z Haiti (tu odsyłacz do mapki) Limia tridens nie dorównuje barwnością i atrakcyjnością zachowania gupikom, sądzę, że mogłaby odnieść sukces komercyjny.

LITERATURA
  • Dokoupil, N.: Živorodky, SZN, Praha 1981
  • Kempkes, M., Schäfer, F.: Alle Lebendgebärenden der Welt, Verlag A.C.S. (Aqualog), Mörfelden-Walldorf 1998
  • Wischnath, L.: Atlas of Livebearers of The World, T.F.H. Publications, Inc.; USA 1993

  • © Dr Roman Slaboch
    Z języka czeskiego tłumaczył © Wojciech Zięba    LINKI

  • http://www.fishbase.org/summary/SpeciesSummary.cfm?id=49033
  • Artykuły (google): http://www.google.pl/search?q=limia+tridens&ie=UTF-8&oe=UTF-8&hl=pl&lr=