ZASKAKUJĄCA PIĘKNOŚĆ
Girardinus falcatus


Girardinus falcatus
Tylko mało którą żyworódkę można określić jako nieciekawą. Kubańska żyworodka Girardinus falcatus (Egenmann 1903) na pierwszy rzut oka na to określenie zasługuje. Sam jej po przydzieleniu akwarium nie poświeciłem żadnej uwagi i uważałem ją za kolejny nabytek, który "wypróbuję i przekażę dalej". Po jakimś czasie uświadomiłem sobie ze zdumieniem, że przed tym akwarium spędzam najwięcej czasu. Rybki wymagają częstego karmienia, po którym się pięknie zaokrąglają i zdecydowanie już nie przypominają wąskich, wynędzniałych, szarych torped, jak je znamy z kilku dostępnych fotografii (nie rozumiem, dlaczego tak często fotografuje się ryby, które nie są w dobrej kondycji). Powierzchnia ciała jest cała srebrzysta, bez jakichkolwiek barwnych plam. Ciało obu płci jest wydłużone i bardzo smukłe. Samce mają uderzająco długie gonopodium, sięgające aż za nasadę ogona i zakończone haczykami, które przy wyławianiu często zahaczają o siatkę, co powoduje uszkodzenie, a czasem nawet złamanie gonopodium. Dlatego lepiej do ich wyławiania używać szklanej fajki.
Jeśli zbiornik nie jest optymalnie zarybiony, dorosłe bywają płochliwe. Samce, które najczęściej chowają się wśród roślin, nie starają się stale o zapłodnienie samic, jak na przykład u spokrewnionej Girardinus metallicus, ale podejmują swego rodzaju seksualne ataki - wyskakują z ukrycia za samiczką, dążą do zapłodnienia i natychmiast odpływają. Natomiast samice poruszają się przeważnie poza roślinnością, ale zaniepokojone natychmiast wśród niej znikają.
Ciąża trwa około 25 dni, samice nie mają jednak wyraźniej plamy ciążowej. Również wielkość partii brzusznej nie jest pewnym wskaźnikiem nadchodzącego porodu. W porównaniu z wielkością ciężarnej samicy młode są niezwykle duże (około 8 mm) i bywa ich około 30. W pierwszym tygodniu życia mają przepiękne lśniące niebieskie oczy i - odróżnieniu od dorosłych - przebywają w stadzie, co jeszcze wzmacnia efekt barwny. Ten intensywny kolor szybko znika, pozostaje tylko jego wspomnienie w chwilowych rozbłyskach (przy hodowli w silnie osolonej wodzie niebieski blask oczu pozostaje dłużej - ryba żyje w wodach słonawych, regularnie jest widywana również w morzu). Młode są ruchliwe, dobrze jedzą i rosną szybko. W temperaturze 24°C samce dojrzewają po 4 miesiącach, samice - po 5-6.
Nie są wielką ozdobą akwarium towarzyskiego, ale są odporne, dobrze się rozmnażają, młode są bezproblemowe - idealna dzika żyworódka dla początkujących. Ze względu na swój wygląd nie będzie nigdy szeroko rozpowszechniona i początkujący akwarysta bez znajomości w ogóle jej nie zdobędzie. Istnieje jednak szereg podobnie niewymagających, a wyraźnie bardziej atrakcyjnych gatunków, które młodzi akwaryści bardziej docenią. Również zbiorniki specjalistów ten gatunek odwiedzi tylko na krótko - osobiście nie znam nikogo, kto by ją hodował przez dłuższy czas. Ze względu na Girardinus falcatus jest to wielka szkoda, ale - szczerze mówiąc - nie można stale hodować wszystkiego.
LITERATURA
  • Kempkes, M., Schäfer, F.: Alle Lebendgebärenden der Welt, Verlag A.C.S. (Aqualog), Mörfelden-Walldorf 1998
  • Wischnath, L.: Atlas of Livebearers of The World, T.F.H. Publications, Inc.; USA 1993

  • © Dr Roman Slaboch
    Z języka czeskiego tłumaczył © Wojciech Zięba    LINKI